MBTI® instrument
Vznik a vývoj MBTI® instrumentu
Osobnostní typologie MBTI je založena na teorii psychologických typů původně zformulované švýcarským psychologem a psychiatrem Carlem G. Jungem (1875-1961) a publikované v jeho knize Psychologické typy (Psychologische Typen, 1921).
V 50. letech minulého století se s Jungovými teoriemi seznámily dvě Američanky Katharine Cook Briggs (1875-1968) a její dcera Isabel Briggs-Myers (1897-1980) a následujících 20 let je ověřovaly v praxi.
Jejich cílem bylo učinit teorii psychologických typů srozumitelnou a použitelnou pro každodenní život, proto na jejím základě vytvořily prakticky použitelný empirický nástroj, známý později jako Myers-Briggs Type Indicator (Indikátor osobnostních typů Myersové a Briggsové, neboli MBTI® Instrument).
Po více než 60 letech výzkumu a vývoje je nyní MBTI® Instrument světově nejpoužívanějším nástrojem pro porozumění různým typům osobností a rozdílům mezi nimi.
Díky našim MBTI balíčkům a workshopům pro firmy i pro jednotlivce se s tímto nástrojem můžete seznámit i Vy.
Přehled všech našich balíčků s vyhodnocením osobnostního typu najdete ZDE.
MBTI® Step I™
Vrozené prefrence
Z hlediska typologie MBTI náš osobnostní typ určují naše vrozené preference. Ačkoli platí, že každý máme schopnost používat všechny složky své osobnosti, některým dáváme přednost. Právě rozdílnost našich preferencí je důvodem, proč jsme v něčem úplně stejní jako lidé okolo nás, v něčem trochu odlišní a v něčem zcela jiní. Naše preference se týkají toho:
jak bereme věci na vědomí
jak se rozhodujeme
odkud čerpáme energii
jak se stavíme k vnějšímu světu
Čtyři rozměry osobnosti
Jinými slovy: v systému MBTI má tedy naše osobnost čtyři rozměry. Těmito čtyřmi základními dimenzemi jsou:
vnější či vnitřní zaměření: extroverze (E) nebo introverze (I)
funkce vnímání, přijímání informací: smyslové vnímání (S) nebo intuice (N)
funkce vyhodnocování informací a rozhodování: myšlení (T) nebo cítění (F)
zaměření vůči vnějšímu světu: usuzování (J) nebo vnímání (P).
Kombinací těchto čtyř preferenčních párů vzniká 16 možných typů, které představují 16 modelů osobnosti. Hlavním přínosem MBTI® Step I instrumentu je, že Vám tyto Vaše vrozené preference pomůže určit. Výsledkem bude Váš osobnostní typ označený čtyřmi písmeny podle písmen představujících Vaše konkrétní preference.
Lidé stejného typu, tedy lidé, kteří mají stejné základní preference, mají mnoho charakteristik totožných, často je baví podobné aktivity a mají podobné zájmy. Někdy se ale jeden od druhého liší i lidé stejného osobnostního typu. Na určení těchto jemnějších osobnostních variant se zaměřuje MBTI® Step II™.
MBTI® Step II™ (2 v 1)
Proč dva v jednom?
Všechny naše produkty označené MBTI® Step II™ v sobě kombinují obě úrovně, protože MBTI® Step II™ zahrnuje i základní úroveň osobnostního typu, kdy díky instrumentu MBTI® Step I™ zjistíte svůj osobnostní typ označený čtyřmi písmeny podle Vašich preferencí. MBTI® Step II™ ovšem u Vašeho zjištěného typu nezůstane, ale dále s ním pracuje. Přináší totiž novou, daleko hlubší úroveň porozumění vlastní osobnosti: každý ze čtyř preferenčních párů doplňuje o dalších pět tzv. faset (plošek).
Fasety
Podle MBTI® Step II™ má daný preferenční pár (E-I, S-N, T-F, J-P) pět faset, z nichž každá má dva protilehlé póly. Typický extrovert zpravidla bývá iniciující, expresivní, společenský, aktivní a nadšený. Často jsem ale u některých faset někde uprostřed nebo dokonce máme některou fasetu patřící k opačné preferenci. Někdo např. může být "nepříliš expresivní, pozorující extrovert", viz obr.
Důvodů, proč se od sebe liší i lidé totožného osobnostního typu, nebo proč se stává, že někoho "jeho typ" vzešlý z MBTI Step I nedokáže dostatečně vystihnout, je několik:
Mnoho lidí upřednostňuje pól ležící na téže straně, jako jejich celková preference, tedy např. "iniciující" pól, preferují-li extroverzi, nebo "pasivní" pól, pokud preferují introverzi.
Značná část lidí ale u některých faset upřednostňuje pól, který je vůči jejich celkové preferenci opačný, např. někteří introverti mohou být expresivní a společenští, zatímco někteří extroverti jsou tiší a poklidní.
Zároveň platí, že významný počet lidí u některých faset nevyjádří jasnou preferenci ani pro jeden pól, takže budou mít trochu od obojího. Např. v některých situacích budou společenští, v jiných uzavření.
Pro vyhodnocení Vašeho osobnostního typu z pohledu Step II používáme balíček EFFECT Pack, který obsahuje MBTI® Step II™ Interpretive Report, momentálně nejkomplexnější vyhodnocení MBTI osobnostního typu, které je k dispozici.
MBTI® Stress Management Report
Bez ohledu na to, zda jde o náš osobní či pracovní život, každý jsme vystaveni působení mnoha různých stresorů, které mohou – podle toho, jak na ně zareagujeme – podkopat náš úspěch nebo nás naopak podnítit k většímu výkonu.
Stress Management Report vycházející z vyhodnocení Vaší osobnosti na úrovni MBTI® Step I™ popisuje, jak pravděpodobně zakoušíte stres, a také, jak na stres reagujete.
MBTI® Stress Management Report je vytvořen na základě originálního MBTI dotazníku. Každý report je počítačově generován společností CPP – Consulting Psychology Press, která pro MBTI vlastní autorská práva. Poskytujeme jej v angličtině (viz ukázkový report ENG) a ve zcela identické podobě též přeložený do češtiny (viz ukázkový report CZ).
Tento report Vám může pomoci:
Pochopit, že způsob, jak se chováte, jak reagujete na druhé a jaký máte celkový náhled na život, se liší podle toho, zda jste nebo nejste ve stresu
Uvědomit si, které okolnosti nebo události zpravidla spouštějí Vaše stresové reakce
Určit nejefektivnější a nejméně efektivní způsoby, jak se vyrovnávat se stresem a svými stresovými reakcemi
Určit, jaká odezva na Vaši stresovou reakci Vám ze strany druhých pomůže nejvíce či naopak nejméně
Poučit se z Vašich vlastních zkušeností se stresem a se svými stresovými reakcemi, abyste nebyl/a v jejich vleku, ale naopak je dokázal/a upravit.
Někteří lidé mají obavy, zda to, že ve stresu jednají úplně jinak, než odpovídá jejich povaze, neukazuje na nějakou vážnou poruchu. Pokud něco takového napadá i Vás, tento report jakékoliv Vaše obavy tohoto druhu uklidní. Vaše stresové reakce jsou předvídatelné a pro Váš daný osobnostní typ přirozené a zdravé. Jsou také dočasné a zvládnutelné.
Stress Management Report lze získat v balíčku STRESS KIT PACK nebo jako součást balíčku COMBO PACK (podrobnosti o balíčcích zde).
Dynamika osobnostního typu
Znát svůj MBTI čtyřpísmenný osobnostní kód, tedy zda jsme E nebo I, S nebo N, T nebo F a J nebo P, je důležité. Podle Jungovy teorie psychologických typů se ale preference, jimiž jsme obdařeni, v naší psychice uplatňují rozdílnou intenzitou. Profil naší osobnosti proto neutváří součet našich psychických funkcí, ale jejich hierarchie a souhra. Tato souhra a vzájemné působení našich psychických funkcí se nazývá Dynamika osobnostního typu.
Dynamika osobnostního typu nám umožňuje porozumět tomu, co se děje v hlubších vrstvách naší psychiky, jak náš osobnostní typ funguje „uvnitř“, a jaké jsou u každého typu zákonitosti jeho vývoje.
Dominantní a pomocná funkce
U každého typu hraje klíčovou roli jeho dominantní funkce. Představuje jeho vnitřní střed a je tím, co největší měrou ovlivňuje naše pojetí světa i života. Můžeme ji považovat za jakéhosi pomyslného kapitána lodi, který má nezpochybnitelnou autoritu stanovit kurz její plavby a dovézt ji bezpečně do přístavu. Důležitý je ale také kapitánův pobočník, naše pomocná funkce. Úkolem této funkce je doplňovat a vyvažovat dominantní funkci
Typ a stres
Znalost dynamiky osobnostního typu též odhaluje, jak konkrétní osobnostní typ reaguje na běžný, popřípadě na extrémní stres. Toto je dobré znát jak u sebe, tak u druhých lidí, s nimiž jsme s kontaktu, protože díky tomu dokážeme v mnohdy nepochopitelném a zkratovitém jednání u sebe i u druhých rozeznat varovné signály a volání o pomoc. Také pak víme, jak v takové situaci můžeme pomoci sami sobě i jedni druhým.
Celoživotní rozvoj osobnostního typu
Dynamika osobnostního typu přináší cenné podněty i pro celoživotní rozvoj osobnostního typu. Chápeme-li jej jako proces usilování o dosažení úplnosti, celistvosti, pak náš osobnostní typ je kompasem, který ukazuje směr tohoto růstu. Podle Jungovy teorie jde v první části našeho života především o to, abychom se sladili se světem, v němž žijeme a připravili se na své vztahové i pracovní role, tedy našli své místo v práci i v životě. Záleží také ale na tom, abychom byli připraveni i na „odpoledne života“. Jak uvidíme, dynamika osobnostního typu nám k tomu poskytne cenná vodítka.